تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۲۲، در ایالات متحده بالغ بر ۷۳/۴ میلیون نفر از دستگاه‌های هوشمند پوشیدنی استفاده خواهند کرد. دستگاه‌های هوشمند پوشیدنی به دستگاه‌های الکترونیکی گفته می‌شود که می‌توان از قابلیت‌های آن‌ها در بخش‌های مختلف بدن استفاده کرد، از جمله ساعت‌های هوشمند که محبوب‌ترین نوع دستگاه هوشمند پوشیدنی هستند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند این است که به راحتی قابل استفاده بود و کاربر می‌تواند تقریباً در هر جایی از آن‌ها استفاده کند. این سطح از راحتی و سازگاری بدان معناست که شما می‌توانید از ساعت‌های هوشمند خود در شرایط مختلف از جمله هنگام رانندگی با خودرو نیز استفاده کنید؛ موضوعی که به یک مسئله مهم تبدیل شده است.

استفاده از ساعت هوشمند هنگام رانندگی خطرناک است

طبق آمار، از هر شش شهروند آمریکا یک نفر مالک ساعت هوشمندی است که حداقل ماهی یک مرتبه از آن استفاده می‌کند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت بازاریابی و تحقیقات فناوری International Data Corporation، ساعت‌های هوشمند تا سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۷۰ درصد بازار فناوری‌های پوشیدنی را به خود اختصاص خواهند داد. این بدان معناست که ساعت‌های هوشمند نه تنها محبوب‌ترین نوع دستگاه هوشمند پوشیدنی هستند، بلکه بخش قابل توجهی از این بازار را هم در اختیار دارند.


حواس پرتی هنگام رانندگی

بر کسی پوشیده نیست که کاهش زمان واکنش و حواس پرتی راننده در بروز سوانح رانندگی نقش مهمی دارد. تحقیقاتی که اخیراً صورت گرفته نشان می‌دهد که هنگام استفاده از تلفن همراه(چه به صورت دستی و چه به صورت هندزفری) مدت زمان مورد نیاز به واکنش راننده افزایش چشم‌گیر می‌یابد و توانایی وی در ارزیابی و واکنش به مشکلات احتمالی هنگام رانندگی، کاسته می‌شود. به طور خلاصه، استفاده از وسایل ارتباطی مانند تلفن همراه و ساعت هوشمند هنگام رانندگی بسیار خطرناک است.

سازمان حمل و نقل کانادا از دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند و تلفن همراه به عنوان یک عامل حواس پرتی در هنگام رانندگی یاد می‌کند، زیرا طبق تازه‌ترین گزارش این نهاد «هنگام استفاده از اینگونه وسایل توجه‌ی راننده از مسیر و رانندگی به چیز دیگری جلب می‌شود».

استفاده از ساعت هوشمند هنگام رانندگی خطرناک است

برهمین اساس، وقتی حواس راننده پرت شده است، سطح عملکرد و همچنین آگاهی وی نسبت به مشکلات احتمالی در جاده مطلوب نخواهد بود. در این گزارش آمده است که در این حالت مدت زمان لازم برای آگاهی راننده نسبت به مشکل ایمنی و حل مسئله به شدت افزایش یافته و باعث می‌شود که وی از نظر جسمی توانایی پاسخ‌دهی سریع نداشته باشد.

این درحالیست که حواس پرتی راننده ممکن است به مشکلات خارج از وسیله‌ی نقلیه محدود نباشد. سازمان حمل و نقل کانادا اعلام کرده است که حواس پرتی راننده ممکن است به دلیل مواردی همچون پیام کوتاه، صحبت کردن با تلفن همراه یا مسافران، خوردن و آشامیدن و یا حتی استفاده از سیستم‌های سرگرمی یا ناوبری خودرو هنگام رانندگی رخ دهد. این درحالیست که گفته شده استفاده از هندزفری هنگام صحبت کردن با گوشی همراه به خودی خود چهار برابر حواس پرتی بیشتری نسبت به صحبت کردن با مسافر برای راننده ایجاد می‌کند.


قوانین مربوط به حواس پرتی راننده

در کانادا علت اصلی ۲۱ درصد از تصادفات منجر به مرگ مربوط به حواس پرتی راننده است؛ درحالیکه این رقم برای تصادفات منجر به جراحات جدی چیزی حدود ۲۷ درصد تخمین زده می‌شود. تنها در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده ۳۱۶۶ نفر به دلیل حواس پرتی راننده نسبت به جاده، به کام مرگ کشیده شده‌اند. این درحالیست که بالغ بر ۹۰ درصد تصادفات جاده‌ای به دلیل خطای انسانی رخ داده و تنها کمی دقت می‌تواند این ضریب را به شدت کاهش دهد.

بیش ایالات‌های آمریکا دارای قوانین مربوط به رانندگی هستند که در آن‌ها بخش قابل توجهی به حواس پرتی راننده اختصاص داده شده است. به عنوان مثال در اکثر ایالت‌های آمریکا هرگونه صحبت با تلفن همراه یا ارسال پیام هنگام رانندگی کاملاً ممنوع است. با این حال، ساعت‌های هوشمند اغلب به عنوان بخشی از این محدودیت‌ها شناخته نمی‌شوند.

برهمین اساس، از مدت‌ها قبل محققان به دنبال اثبات حواس پرتی رانندگان هنگام استفاده از ساعت‌های هوشمند در هنگام رانندگی بوده‌اند تا در نهایت بتوانند باعث ایجاد تغییراتی در قوانین راهنمایی و رانندگی شوند.


ساعت‌های هوشمند حواس پرتی بیشتری به همراه دارند

در مطالعات صورت گرفته در مورد این مبحث نشان داده شده که رفتارهای خاص هنگام رانندگی مانند استفاده از ساعت هوشمند تا چه میزان باعث حواس پرتی راننده خواهد شد. 

نتایج بدست آمده از این تحقیقات نشان می‌دهد که ساعت‌های هوشمند بسیار بیشتر از تلفن همراه منجر به حواس پرتی راننده می‌شوند، درحالیکه استفاده از دستیارهای صوتی مانند سیستم ناوبری خودرو در این زمینه ایمن‌تر بوده و حواس پرتی کم‌تری به همراه دارند.

استفاده از ساعت هوشمند هنگام رانندگی خطرناک است

در بخشی از گزارشات منتشر شده در رابطه با این موضوع توضیح داده شده که راننده هنگام دریافت اعلان کتبی در ساعت هوشمند، تمرکز خود بر روی مسیر را از دست می‌دهند؛ درحالیکه این حواس پرتی هنگام دریافت همان هشدار یا اعلان بر روی تلفن همراه بسیار کم‌تر است.

به طور کلی ساعت‌های هوشمند تاثیر منفی چشم‌گیری بر روی توانایی رانندگی افراد دارند. این درحالیست که ایمن‌ترین روش ارسال و دریافت هشدار از طریق گفتار است.

نتایج بدست آمده از این تحقیقات برای عموم مردم و همچنین سیاست‌گذاران بسیار مهم است. این تحقیقات در نهایت می‌تواند منجر به تغییر قوانین و ممنوع اعلام شدن استفاده از ساعت‌های هوشمند هنگام رانندگی شود. هرچند که هنگام تعریف «حواس پرتی راننده» در مجموع قوانین جدید باید دقت بیشتری صورت بگیرد، زیرا ساعت‌های هوشمند در برخی موارد به عنوان یک دستگاه کمک پزشکی توسط راننده مورد استفاده قرار گرفته و عدم استفاده از آن هنگام رانندگی ممکن است مشکلات پزشکی برای وی به همراه داشته باشد. 

در نهایت باید گفت که اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به مخاطرات احتمالی استفاده از ساعت‌های هوشمند هنگام رانندگی می‌تواند زندگی بسیاری از افراد را نجات دهد.