اوایل هفته‌ی جاری بود که شرکت سامسونگ با انتشار گزارشاتی اعلام کرد که ساعت‌های هوشمند گلکسی ساخت این شرکت دیگر قرار نیست براساس سیستم عامل بومی تایزن(Tizen OS) تولید شوند. در این گزارشات ادعا شده که ساعت‌های هوشمند سامسونگ قرار است از این پس از سیستم عامل Wear OS شرکت گوگل بهره‌مند شوند. 

شرکت سامسونگ مدعی شده که این تصمیم و تغییرات در راستای بهبود سطح سازگاری ساعت‌های هوشمند این شرکت با نرم‌افزارهای شخص ثالث صورت گرفته است.

از آنجا که سیستم عامل Tizen OS به طور گسترده در تلویزیون‌های هوشمند شرکت سامسونگ نیز مورد استفاده قرار گرفته است، کاربران با این پرسش مواجه شده‌اند که آیا به زودی شاهد تغییر در ساختار خط تولید تلویزیون‌های شرکت سامسونگ هم خواهیم بود و آیا یک سیستم جدید برای این محصولات در نظر گرفته شده است یا خیر؟

سیستم عامل Tizen OS Wear

به طور خلاصه باید ذکر کرد که همکاری بین دو شرکت گوگل و سامسونگ در حال حاضر تنها حول توسعه‌ی ساعت‌های هوشمند در جریان است. به عبارتی این همکاری هیچ ارتباطی با سیستم عامل Tizen OS بکار رفته در تلویزیون‌های سامسونگ ندارد. در همین راستا سخنگوی شرکت سامسونگ نیز اعلام کرده است که «سیستم عامل تایزن همچنان پلت‌فرم پیش فرض در تلویزیون‌های هوشمند آینده‌ی ما خواهد بود».

گزارشات منتشر شده توسط شرکت سامسونگ حاکی از آن است که این شرکت در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۳۱/۸ درصد بازار تلویزیون‌های هوشمند جهان را به خود اختصاص داده است. این شرکت برای پانزدهمین سال متوالی همچنان توانسته موقعیت خود را به عنوان بزرگ‌ترین برند تولید کننده‌ی تلویزیون‌های هوشمند در جهان حفظ کند. 

این درحالیست که تا پایان سال ۲۰۲۰، چیزی حدود ۱۲/۷ درصد تلویزیون‌های هوشمند سراسر جهان به سیستم‌عامل Tizen OS این شرکت مجهز شده‌اند؛ به عبارتی سیستم عامل تایزن در حال حاضر پرکاربردترین سیستم عامل مورد استفاده در تلویزیون‌های هوشمند است. از این رو، شرکت سامسونگ هیچ دلیلی ندارد که سیستم عامل بومی خود را کنار بگذارد. 

اندروید و تایزن در یک رقابت تنگاتنگ قرار دارند

در عین حال، شرکت گوگل اخیراً اعلام نموده که هم اکنون بیش از ۸۰ میلیون دستگاه فعال مجهز به سیستم اندروید تی‌وی(Android TV) در جهان وجود دارد. هرچند که این رقم بسیار چشم‌گیر به نظر می‌رسد، اما فاصله‌ی چشم‌گیری با ۱۵۵ میلیون دستگاه مجهز به سیستم عامل Tizen OS دارد. 

شایان ذکر است که توسعه‌ی یک سیستم عامل کاربری و قابل اطمینان به هیچ وجه ساده نیست. در حقیقت، توسعه‌ی یک سیستم عامل ساده‌ترین بخش کار است، و بخش سخت این روند آن است که توسعه‌دهندگان دیگر را به ارائه‌ی نرم‌افزارهای مختلف بر اساس این سیستم عامل ترغیب کنید. 

سیستم عامل Tizen Os Wear

سیستم عامل Tizen OS از مدت‌ها قبل در محصولات سامسونگ و چند شرکت دیگر به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است، با این حال نتوانسته موفق ظاهر شود. شرکت سامسونگ برای حرکت به سمت موفقیت نیز چندین ساعت هوشمند براساس این سیستم عامل تولید کرد، ولی این محصولات نیز در بازار وسایل پوشیدنی چندان شناخته نشدند. 

کمبود نرم‌افزارهای جانبی و عدم تمایل توسعه‌دهندگان برای عرضه‌ی نرم‌افزار براساس این سیستم عامل از بزرگ‌ترین مشکلات Tizen OS بودند. این مسئله باعث شد تا سامسونگ چند سال قبل از عرضه‌ی تلفن‌های هوشمند براساس سیستم عامل تایزن صرف نظر کند. حال این مسئله برای ساعت‌های هوشمند این شرکت بزرگ نیز صادق است. به نظر می‌رسد که عدم ارائه‌ی برنامه‌های جانبی کافی دلیل اصلی بازگشت سامسونگ به سمت گوگل و سیستم عامل این شرکت است. هر چند که انتظار می‌رود سامسونگ حتی پس از دریافت سیستم عامل Wear OS با هدف اصلاح و افزایش عملکرد، تغییرات چشم‌گیری در آن ایجاد کند.