گوگل و سامسونگ برای پذیرش بروزرسانی بزرگ سیستم عامل Wear OS(که با کمک Fitbit قرار است یک تجربه‌ی ردیابی سلامت و تناسب اندام منحصر به فرد ارائه کند) در حال همکاری و آماده شدن هستند.

گزارشات منتشر شده حاکی از آن است که ساعت‌های هوشمند Samsung Galaxy Watch 4 قرار است پیش از سایر محصولات این بروزرسانی سیستم عامل Wear OS را دریافت کنند و بدون شک در صورت دریافت این بروزرسانی و ترکیب و همچنین یکپارچه‌سازی آن با فن‌آوری‌های سیستم عامل تایزن(Tizen) تجربه‌ی کاربری جدیدی را به نمایش خواهند گذاشت. البته پس از مدت کوتاهی این بروزرسانی هم مانند نسخه‌ی فعلی سیستم عامل Wear OS، برای سایر تولیدکنندگان محصولات پوشیدنی هوشمند نیز در دسترس قرار خواهند گرفت. اما این بروزرسانی چه تغییراتی به همراه خواهد داشت؟

بروزرسانی Wear OS سیستم عامل Fitbit

شرکت سامسونگ در چند جمله‌ی کوتاه به توصیف این بروزرسانی پرداخته است. به گفته‌ی مقامات این شرکت «سیستم عامل Wear OS قرار است بزرگ‌ترین بروزرسانی تاریخ خود را دریافت کند و طی این بروزرسانی دو سیستم عامل تایزن و Wear OS با یکدیگر ادغام خواهند شد. ما قرار است در محصولات آتی خود از این سیستم عامل جدید استفاده کنیم، درحالیکه شرکت Fitbit نیز اعلام نموده که ساعت‌های هوشمند نسل بعد هم از سیستم عامل Wear OS بهره‌مند خواهند بود».

این صحبت‌ها درحالیست که گفته می‌شود پس از بروزرسانی سیستم عامل طول عمر باتری‌های مورد استفاده در ساعت‌های هوشمند Samsung Galaxy Watch 4 نیز افزایش چشم‌گیر داشته و به ۲ روز استفاده‌ی مداوم خواهد رسید. تمامی نرم‌افزارهای پیش‌فرض ساعت هوشمند سامسونگ نیز دستخوش تغییراتی شده و ویژگی‌های جدیدی را پس از بروزرسانی ارائه خواهند کرد.


بررسی کلی بروزرسانی سیستم‌عامل Wear OS

در حال حاضر اطلاعات کاملی در رابطه با این بروزرسانی بزرگ در دسترس نیست و شرکت‌های تولیدکننده تنها به ارائه‌ی توضیحات جزئی بسنده کرده‌اند. این درحالیست که برخی پیشرفت‌ها و ویژگی‌های وعده داده شده بسیار پیش پا افتاده و معمول هستند. 

بروزرسانی Wear OS سیستم عامل Fitbit

با این حال انتظار می‌رود که این بروزرسانی جدید که نتیجه‌ی آن ادغام دو سیستم عامل تایزن(از شرکت سامسونگ) و Wear OS(از شرکت گوگل) باشد، در نهایت باعث افزایش ۳۰ درصدی عملکرد و بهبود زمان بارگذاری نرم‌افزارها خواهد شد. 

علاوه بر این می‌توان گفت که این بروزرسانی باعث افزایش کارایی باتری و طول عمر آن خواهد شد، هرچند که هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با این مبحث ارائه نشده است. با این حال شرکت گوگل در بخشی از یک گزارش به این مثال اشاره کرده است «این بروزرسانی شامل بهینه‌سازی‌های مفیدی خواهد بود مانند امکان فعال بودن حسگر ضربان قلب در تمام طول روز، و ردیابی وضعیت خواب شبانه؛ درحالیکه برای فعالیت در روز بعد هم باتری به اندازه‌ی کافی خواهید داشت».

به برخی از ویژگی‌های جدید سیستم عامل Wear OS نیز اشاراتی شده است؛ به عنوان مثال تغییر سریع نرم‌افزارها با دوبار ضربه زدن بر روی صفحه.


ویژگی‌های تناسب اندام شرکت Fitbit هم به Wear OS اضافه می‌شوند

به گفته‌ی جیمز پارک(James Park) مدیرعامل شرکت فیت‌بیت(Fitbit که توسط گوگل حق مالکیت آن خریداری شده است) در تازه‌ترین بیانیه‌ی خود اعلام نموده که این شرکت قرار است ویژگی‌های مربوط به ردیابی تناسب اندام را به سیستم عامل Wear OS اضافه کرده و موارد فعلی را تقویت کند. وی در بخشی از صحبت‌های خود به «ردیابی روند پیشرفت سلامت کاربر و همچنین ایجاد انگیزه به وسیله‌ی مچ‌بندهای هوشمند» اشاره کرده است.

بروزرسانی Wear OS سیستم عامل Fitbit

وی همچنین توضیح داد که شرکت فیت‌بیت قصد دارد ساعت‌های هوشمند مجهز به سیستم عامل Wear OS که به قابلیت‌های محاسبات محیطی گوگل مجهز شده‌اند را به بازار جهانی عرضه کند؛ این بدان معناست که احتمالاً طی چند ماه آینده باید شاهد عرضه‌ی محصولات جدید Fitbit براساس سیستم‌عامل شرکت گوگل باشیم.

گزارشاتی هم در رابطه با بروزرسانی و نوسازی نرم‌افزارهای سیستم عامل Wear OS هم منتشر شده است، موضوعی که باعث شده شرکت سامسونگ به پذیرش این سیستم عامل علاقه‌مند شده و سیستم عامل خود را کنار بگذارد.

برخی از نرم‌افزارها از جمله Strava، نرم‌افزار Adidas Running و اسپاتیفای قرار است «بازسازی کامل» شوند، درحالیکه گفته شده سایر نرم‌افزارها از جمله Google Pay، دستیار گوگل(Google Assistant) و قابلیت همگام‌سازی آفلاین برای نرم‌افزار موسیقی YouTube Music نیز دچار تغییرات اساسی خواهند شد.

با تمام این تفاسیر، به راحتی می‌توان گفت که بزرگ‌ترین تغییر برای سیستم عامل Wear OS همان پذیرش و ادغام شدن با سیستم عامل شرکت سامسونگ خواهد بود، زیرا این موضوع باعث افزایش پایگاه کاربری و پذیرش گسترده‌ی این سیستم عامل خواهد شد؛ در نتیجه‌ی این تغییرات توسعه‌دهندگان برای ورود به این اکوسیستم و فعال در آن ترغیب می‌شوند. حضور فعال Fitbit نیز یکی دیگر از عوامل گسترش سطح پذیرش سیستم عامل Wear OS خواهد بود.