به نظر می‌رسد که شرکت هوآوی در زمینه‌ی تولید محصولات متمرکز بر روی تناسب اندام و سلامت بسیار مصمم شده و قصد دارد با بزرگ‌ترین رقیب خود یعنی سامسونگ در این زمینه مبارزه کند. در همین راستا، گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌دهد هوآوی می‌خواهد در سال جاری از یک ساعت هوشمند با قابلیت اندازه‌گیری فشار خون رونمایی کند.

این خبر توسط هی گانگ(He Gang) رئیس خط تولید تلفن‌های همراه شرکت هوآوی در پلت‌فرم رسانه‌ی اجتماعی Weibo و از طریق یک پست رسمی منتشر شده است. آقای گانگ اعلام کرد که پس از آغاز تحقیقات این شرکت در زمینه‌ی اندازه‌گیری فشار خون در ماه ژانویه، این شرکت توانسته آزمایشات مربوط به ساعت هوشمند مجهز به قابلیت اندازه‌گیری فشار خون توسط دستگاه‌های پزشکی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

ساعت هوشمند هوآوی Huawei

وی در ادامه توضیح داد که قدم بعدی راه‌اندازی آزمایشات بالینی با هدف نظارت بر فشار خون توسط ساعت‌های هوشمند در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۱ است. 

در رابطه با اینکه شرکت هوآوی چطور توانسته قابلیت اندازه‌گیری فشار خود را به دستگاه‌های هوشمند خود اضافه کند، همچنان اطلاعاتی در دسترس نیست، با این حال حدس زده می‌شود که این روش مشابه روشی است که شرکت سامسونگ استفاده می‌کند.

دو ساعت هوشمند Galaxy Watch 3 و Watch Active 2 به واسطه‌ی سنسور اپتیکال داخلی خود می‌توانند فشار خون لحظه‌ای کاربر را اندازه‌گیری کنند، با این حال این قابلیت تنها پس از کالیبره شدن با یک مانیتور اندازه‌گیری فشار خون درجه‌ی بالینی به سبک کاف امکان‌پذیر است. علاوه بر این، در محصولات فوق‌الذکر برای اطمینان از قابل اعتماد بودن داده‌ها فرآیند کالیبراسیون و تنظیم مجدد باید هر چهار هفته یک بار تکرار شود. برهمین اساس، شاید شرکت هوآوی قصد دارد محصولی را ارائه کند که دیگر دردسرهای مربوط به کالیبراسیون را نداشته و همانند سایر ویژگی‌ها در یک ساعت هوشمند معمولی کار کند.

یک سوال اساسی در رابطه با این قابلیت آن است که آیا به صورت عمومی و در سطح گسترده قابل دسترس خواهد بود؟ شرکت هوآوی مانند سامسونگ برای ارائه‌ی این ویژگی پزشکی ابتدا باید تاییدیه‌ی قانونی مناسب را کسب کند. 

البته این امکان هم وجود دارد که شرکت هوآوی در ابتدا ویژگی اندازه‌گیری فشار خون را در محصولات چینی خود اضافه کرده و پس از مدتی به دنبال عرضه‌ی گسترده‌تر آن باشد. به عنوان مثال در سال ۲۰۲۰، شرکت هوآوی از ساعت هوشمند Huawei Watch GT 2 Pro رونمایی کرد که به سنسور ECG جهت اندازه‌گیری بهتر و دقیق‌تر نرخ ضربان قلب مجهز شده بود. این ویژگی تنها در محصولاتی که در کشور چین عرضه شدند وجود دارد و نسخه‌ی جهانی Watch GT 2 Pro فاقد این قابلیت می‌باشد.

سوال دیگر که در این زمینه مطرح می‌شود آن است که کدام محصول شرکت هوآوی به سنسور اندازه‌گیری فشار خون مجهز می‌شود؟ آیا این شرکت در حال طراحی و ساخت نسل جدید ساعت‌های هوشمند به نام Watch GT 3 است یا خط تولید جدیدی را افتتاح کرده است؟ شایعاتی منتشر شده که نشان می‌دهد هوآوی قصد دارد Huawei Watch 3 را به بازار جهانی عرضه کند، محصولی که احتمالاً براساس سیستم عامل بومی این شرکت چینی یعنی Harmony OS ساخته خواهد شد.

لازم به ذکر است که شرکت‌های بزرگی همچون فیت‌بیت هم در زمینه‌ی سنسورهای اندازه‌گیری فشار خود نیز کارهایی انجام داده‌اند. به عنوان مثال مدیر بخش فناوری شرکت Zepp چندی قبل اعلام کرده بود که به دنبال ساخت ساعت‌های هوشمند نسل جدید با قابلیت اندازه‌گیری فشار خون بدون نیاز به کاف هستند. 

به هر حال، این محصول جدید شرکت هوآوی هرآنچه که باشد، می‌توان آن را یک قدم جدید در زمینه‌ی بکارگیری فناوری‌های پزشکی در محصولات هوشمند پوشیدنی توصیف کرد.