سامسونگ در حال انتشار یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدید برای ساعت هوشمند Galaxy Watch 3 خود است که قابلیت محبوب این روزها، یعنی اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون با استفاده از حسگر SpO2 را در این محصول تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. فرمویر جدید به نسخه R840XXU1BTK1 در حال حاضر در کشور کره منتشر شده و تاثیر مثبتی بر روی دقت اندازه‌گیری‌ها توسط حسگرهای بیومتریک ساعت هوشمند خواهد گذاشت.

علاوه بر این، انتظار می‌رود سرعت پاسخگویی و عملکرد حسگرهایی مانند حسگر اندازه‌گیری اکسیژن نیز تا حد زیادی با افزایش همراه باشد. اگرچه اعداد ثبت شده توسط حسگر SpO2 گلکسی واچ 3 تقریبا به همان دقت یک دستگاه اکسیمتر اختصاصی است، اما گاهی اوقات ممکن است با یکبار تلاش به نتایج دقیقی دست پیدا نکنید. البته این موضوع جدیدی نیست و در بسیاری از ساعت‌های هوشمند رده‌بالای بازار از جمله Watch GT2e هواوی نیز مشاهده شده است.

برخلاف اندازه‌گیری ضربان قلب از طریق مچ دست که تقریبا در هر حالتی انجام می‌شود، برای اندازه‌گیری دقیق‌تر سطح اکسیژن خون توصیه می‌شود دست‌ها را بر روی یک سطح صاف مانند میز و در نزدیکی قلب خود قرار دهید. عوامل مختلفی می‌تواند بر روی نتیجه به‌دست آمده تاثیرگذار باشد که از جمله می‌توان به شل یا سفت بسته شدن بیش از اندازه بند ساعت بر روی مچ اشاره کرد. علاوه بر این، هنگام اندازه‌گیری اکسیژن به هیچ عنوان نباید صحبت کنید و یا تغییرات زیادی در نحوه تنفس خود ایجاد کنید. به نظر می‌رسد سامسونگ از عملکرد نه چندان عالی این حسگر در ساعت Galaxy Watch 3 خبر داشته است و امیدواریم با انتشار این به‌روزرسانی جدید این قابلیت کاربردی تا حد زیادی بهبود پیدا کند.

حسگرهای SpO2 مدتی هست که راه خود را به ساعت‌های هوشمند میان‌رده و بالا‌رده و حتی مچ‌بندهای هوشمند باز کرده‌اند و قابلیت کاربردی اندازه‌گیری لحظه‌ای یا پیوسته سطح اکسیژن خون را در روز و شب در دسترس کاربر قرار می‌دهند. مزایای زیادی در اندازه‌گیری مداوم این پارامترها وجود دارد که از جمله می‌توان به تشخیص مشکلات تنفسی بالقوه در حالت عادی یا در خواب و همچنین درمان بهتر اختلالات خواب اشاره کرد.

برای افرادی که سبک زندگی پرتحرکی دارند و یا به‌صورت منظم ورزش می‌کنند، این قابلیت می‌تواند عملکرد ورزشی آنها را بهتر نشان دهد و با انجام تمرینات پرفشار با شرایطی جدید می‌توانند به دستاوردهای بهتری در رشته ورزشی خود برسند.

ساعت هوشمند Galaxy Watch 3 مانند اکثر گزینه‌های رقیب دیگر، این اطلاعات را صرفا برای بهبود تناسب اندام و زندگی بهتر ارائه می‌دهد و فعلا نمی‌توان به‌صورت کلینیکال از آنها استفاده کرد. این احتمال وجود دارد که با پیشرفت حسگرهای SpO2 و بهبودهای نرم‌افزاری، در آینده‌ای نزدیک این اطلاعات تا حد زیادی دقیق‌تر شوند.

آپدیت جدید سامسونگ، علاوه بر بهبود عملکرد حسگر SpO2، قابلیت جدید مربی صوتی هوشمند را هم ارائه می‌کند. این قابلیت هنگام تمرینات ورزشی مانند دویدن، دوچرخه‌سواری و یا ورزش‌هایی که کالری سوزی زیادی را به همراه دارند، راهنمایی‌های لازم را به کاربر ارائه می‌دهد. علاوه بر این، رفع چند باگ و بهبود پایداری کلی ساعت از دیگر تغییراتی هستند که در این نسخه فرمویر در دسترس قرار می‌گیرند. اگر خارج از کشور کره جنوبی ساکن هستید، با مراجعه به اپلیکیشن Galaxy Wearable سامسونگ، هر زمان که این به‌روزرسانی برای منطقه شما منتشر شد، می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

منبع