شرکت فیت‌بیت به تازگی قابلیت تشخیص و همچنین تجزیه و تحلیل خروپف را به طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های ردیاب تناسب اندام و ساعت‌های هوشمند خود اضافه کرده و ویژگی ردیابی خواب محصولات خود را به چشم‌گیری بهبود بخشیده است.

این درحالیست که شرکت فیت‌بیت چندی قبل بروزرسانی سیستم عامل OS 5.2 را منتشر کرده و همچنان اعلام نشده که قابلیت تجزیه و تحلیل خروپف قرار است بر روی این بروزرسانی عرضه شود و تا در یک بروزرسانی جداگانه.

قابلیت تشخیص خروپف هنگام خواب Fitbit

نگاهی سریع به بروزرسانی Fitbit OS 5.2

این بروزرسانی تغییرات چشم‌گیری را برای محصولات پوشیدنی شرکت Fitbit به همراه دارد. تمام این تغییرات به اندازه‌ی قابلیت تجزیه و تحلیل خروپف مهم و کاربردی نیستند، با این حال تجربه‌ی کلی کاربر را بهبود خواهند بخشید. برخی از این تغییرات عبارتند از:

  • تغییراتی در بخش Fitbit Sense و پاداش‌هایی که پس از رسیدن به یک هدف اهدا می‌شود.
  • اکنون امکان مشاهده‌ی داده‌های مربوط به سطح اکسیژن خون در Fitbit Versa 3 وجود دارد و این قابلیت به واچ‌فیس‌های دارای ویژگی SpO2 و داشبورد مربوط به معیارهای سلامت محدود نمی‌شود.
  • هشدارهای مربوط به ضربان قلب بالا/پایین در Versa 3 اضافه شدند.
  • قابلیت تعویض و جابجایی بین ساعت‌های مختلف هنگام شارژ و Versa.


قابلیت بررسی خروپف

دستگاه‌های پوشیدنی فیت‌بیت پس از تشخیص خواب بودن کاربر به صورت خودکار میکروفن را روشن کرده و سپس به طور دوره‌ای هر چند دقیقه یکبار صدای خروپف را ضبط می‌کنند. سپس براساس اطلاعات بدست آمده دو چیز مورد بررسی قرار می‌گیرد، میزان خروپف و شدن خروپف. 

قابلیت تشخیص خروپف هنگام خواب Fitbit

نرم‌افزار فیت‌بیت در مرحله‌ی بعدی شد خروپف شبانه‌ی شما را ارزیابی خواهد کرد. در این نرم‌افزار اگر تا کم‌تر از ۱۰ درصد طول شب را خروپف کرده باشید، وضعیت خروپف شما «خفیف» اعلام می‌شود، درحالیکه این رقم بیش از ۴۰ درصد باشد به شما گفته می‌شود که سطح خروپف شبانه «مکرر» می‌باشد.

آزمایش‌های مختلفی بر روی بروزرسانی جدید فیت‌بیت صورت گرفته تا مشخص شود این دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند آیا می‌توانند با استفاده از تجریه و تحلیل وضعیت خواب و سایر داده‌های پزشکی همچون سطح اکسیژن خون، شرایط و بیماری‌های خواب از جمله « وقفه تنفسی در خواب» را تشخیص دهند یا خیر. همچنین مشخص نیست که آیا فیت‌بیت پس از جمع‌آوری داده‌ها قرار است در زمینه‌ی کاهش و رفع مشکلات تنفسی و خروپف به کاربران اطلاعاتی ارائه کرده و یا برای سال عوامل دخیل در اینگونه بیماری‌ها مانند مصرف الکل، یک نقشه‌ی کلی ارائه کند.

یکی از سوالاتی که کاربران دستگاه‌های پوشیدنی فیت‌بیت مطرح می‌کنند این است که دستگاه چگونه تشخیص می‌دهد که چه کسی در حال خروپف کردن است، مالک دستگاه یا شخص دیگری. شایعاتی مطرح شده که نشان می‌دهد شرکت فیت‌بیت برای رفع این مشکل از سایر اطلاعات موجود همچون اکسیژن خون و ردیابی وضعیت تنفس برای تشخیص صدای خروپف استفاده خواهد کرد.

علاوه بر ویژگی بررسی خروپف، قرار است قابلیت بررسی صدای محیطی نیز به زودی به محصولات فیت‌بیت اضافه شود. این قابلیت به نرم‌افزار فیت‌بیت اجازه می‌دهد که صدای محیطی هنگام خواب را اندازه‌گیری و از «بسیار ساکت» تا «بسیار پرصدا» آن را دسته‌بندی کند. این ویژگی به شما کمک خواهد کرد تا موارد مربوط به بهداشت خواب را رعایت کنید. برکسی پوشیده نیست که به طور بالقوه اقدامات مربوط به کاهش صدای محیطی هنگام خواب می‌تواند منجر به افزایش کیفیت خواب کاربر شود.