گزارشات منتشر شده نشان می‌دهد که ساعت‌های هوشمند فیت‌بیت به زودی قرار است قابلیت ردیابی خروپف و سروصدا در اتاق هنگام خواب را دریافت کنند. از آنجا که خروپف هنگام خواب می‌تواند از نشانه‌های مشکل تنفسی باشد، بدون شک این قابلیت جدید توسط کاربران با استقبال روبرو خواهد شد. این ویژگی توسط علاقه‌مندان به ساعت‌های هوشمند در برخی کدهای نرم‌افزارهای تحت مدیریت شرکت Fitbit مشاهده شده است.

طبق آنچه در رابطه با این ویژگی گفته می‌شود، ویژگی ردیابی خروپف و صدای محیطی با استفاده از میکروفن داخلی ساعت‌های هوشمند(تنها در مدل‌هایی که به میکروفن داخلی مجهز هستند) فعال خواهد شد. به لطف این میکروفن‌ها، پس از فعال‌سازی قابلیت تشخیص خروپف هنگام خواب این ابزار می‌تواند «سروصدای محیطی» را تشخیص دهد. شایان ذکر است که چنین ویژگی‌هایی به دلیل فعالیت مداوم سخت‌افزاری می‌توانند به شکل چشم‌گیری میزان مصرف باتری دستگاه را افزایش دهند.

قابلیت تشخیص خروپف هنگام خواب Fitbit

توضیحات منتشر شده در رابطه با این قابلیت جدید آن را «قابلیت تشخیص خروپف و سروصدا» توصیف کرده است و اعلام نموده که این قابلیت توانایی «شناسایی سروصدا هنگام خواب از جمله خروپف شما و یا شخص دیگری که در کنار شما حضور دارد» را خواهد داشت. 

در طول این فرآیند، ساعت هوشمند به دنبال ضربط و تجزیه و تحلیل سروصدای محیط هنگام خواب بوده و در نهایت تلاش می‌کند تا در صورت دریافت صدای خروپف به کاربر هشدار دهد؛ هرچند که به نظر نمی‌رسد ساعت‌های هوشمند تا به این لحظه توانایی تشخیص اینکه چه کسی در حال خروپف کردن است(مالک ساعت هوشمند یا شخص دیگر) را داشته باشند. 

این درحالیست که در بخش توضیحات این ویژگی همچنین به کاربران توصیه شده که قبل از خواب ساعت هوشمند خود را حداقل ۴۰ درصد شارژ کنند زیرا «قابلیت ردیابی خروپف و سروصدا مصرف انرژی زیادی داشته و باعث نیاز به شارژ مجدد مکرر می‌شود».

در حال حاضر به نظر می‌رسد که این ویژگی جالب و جدید در مرحله‌ی تحقیق و توسعه‌ی قرار دارد؛ هرچند که برخی علاقه‌مندان به دنیای فناوری توانسته‌اند نسخه‌ی آزمایشی آن را بر روی دستگاه‌های هوشمند خود فعال کنند. البته به دلیل محدودیت‌ها و کامل نبودن این ویژگی، پس از فعال سازی با مشکلات مختلف مواجه شده و توانایی استفاده از آن وجود ندارد. 

به هر حال، روند توسعه‌ی قابلیت ردیابی خروپف و سروصدا هنگام خواب در مراحل پایانی خود به سر برده و به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رونمایی رسمی از این ویژگی کاربردی خواهیم بود.