ویژگی تماس کمکی یا Assistive Touch که برای ساعت‌های هوشمند شرکت اپل در نظر گرفته شده‌اند، به گونه‌ای طراحی شده که استفاده از ساعت‌های هوشمند را برای کاربران دارای اختلال در اندام فوقانی بدن ساده‌تر کند.

حال شرکت اپل تغییرات در این ویژگی انجام داده است که به مشتریان ساعت‌های هوشمند اپل واچ اجازه می‌دهد حتی بدون نیاز به لمس کردن ساعت خود، آن را به طور کامل کنترل کنند. برساس اعلام شرکت اپل، ساعت‌های هوشمند Apple Watch از این پس قادر خواهند بود به کمک سنسورهای حرکتی، سنسور اندازه‌گیری نرخ ضربان قلب و فناوری یادگیری ماشین تمام فعالیت‌های تاندون‌ها و حرکت عضلات بدن را تشخیص دهند. این بدان معناست که کاربران می‌توانند از طریق حرکات مختلف دست مانند مشت کردن یا تکان دادن، با رابط کاربری ساعت هوشمند خود ارتباط برقرار کرده و فرامین مختلف را اجرا کنند.

ویژگی تماس کمکی یا Assistive Touch ساعت هوشمند اپل واچ

کاربران در این روش می‌توانند از طریق حرکات ساده‌تر نیز به تماس‌های تلفنی خود پاسخ داده و به به مرکز کنترل ساعت هوشمند خود وارد شوند. 

شرکت اپل اعلام نموده که ایده‌ی اصلی توسعه‌ی ویژگی Assistive Touch این است که مشتریان دارای اختلال حرکت در نیمه‌ی بالایی بدن بتوانند بدون مشکل از ساعت‌های هوشمند این شرکت استفاده کنند. این ویژگی برای افرادی که دارای ناتوانی حرکتی، بینایی، شنوایی و شناختی هستند، طراحی شده است. به گفته‌ی مقامات شرکت اپل، ویژگی Assistive Touch اواخر سال جاری به صورت عمومی برای تمامی ساعت‌های هوشمند این شرکت عرضه خواهد شد.

یکی دیگر از ویژگی‌های پرسروصدای اپل که قرار است تا انتهای سال جاری برای آیپد عرضه شود، قابلیت پشتیبانی از دستگاه‌های ردیابی حرکات چشم است. این ویژگی به کاربران تبلت‌های شرکت اپل اجازه خواهد داد که بدون تماس و تنها با استفاده از حرکات چشم، دستگاه‌های خود را کنترل کنند. زمانی که شرکت اپل این بروزرسانی بزرگ را عرضه کنند، دستگاه‌های سازگار با این فناوری(MFi) قادر خواهند بود که تحرکات چشم کاربر را ردیابی کنند. 

ویژگی تماس کمکی یا Assistive Touch ساعت هوشمند اپل واچ

ویژگی دیگری که شرکت اپل برای کاربران خود در نظر گرفته است، Voiceover نام دارد. این ویژگی با هدف تسهیل خواندن متن‌های موجود در صفحه‌ی نمایش برای کاربران نابینا و یا با سطح بینایی بسیار پایین در نظر گرفته شده است. اپل اعلام نموده که در بروزرسانی بعدی این ویژگی می‌تواند افراد، متن‌ها، داده‌های جدولی و حتی سایر اشیاء موجود در تصاویر را برای کاربر بازگو کند. 

به عنوان مثال این ویژگی می‌تواند ظاهر شخص و یا اشیاء موجود در تصایر را برای کاربر توصیف کند. 

گرچه شرکت اپل تا به این لحظه اطلاعات چندانی در رابطه با ویژگی‌های کمکی در دست توسعه‌ی خود منتشر نکرده است، اما پیش نمایش منتشر شده در رابطه با این ابزارها نشان می‌دهد که این شرکت بزرگ عمیقاً به افراد معلول و نیازمند کمک، اهمیت می‌دهد. طی چند ماه آینده ابزارهای و ویژگی‌های کمکی شرکت اپل یکی پس از دیگری عرضه خواهند شد.