به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده شاهد یک رقابت غیر رسمی بین ساعت هوشمند اپل واچ ۷ و سامسونگ گلکسی واچ ۴ باشیم. با گرم شدن شایعات در رابطه با دو محصول هوشمند نسل بعدی شرکت سامسونگ و شرکت اپل، شاید این پرسش در ذهن کاربران ایجاد شود که کدام یک برنده‌ی میدان خواهد بود.

انتظار می‌رود که ساعت‌های هوشمند نسل جدید Apple Watch 7 و Samsung Galaxy Watch 4 به عنوان جایگزین محصولات موجود در بازار ارائه شوند. گرچه از یک از این محصولات طرفداران و کاربران مختلف را به سمت خود جلب می‌کنند، اما نوآوری در محصولات پوشیدنی معمولاً براساس ویژگی‌های جدیدی که این دو شرکت در محصولات خود اضافه می‌کنند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

ساعت هوشمند Apple Watch 7 و Samsung Galaxy Watch 4

اما کدام شرکت محصول بهتری تولید می‌کند؟ در این مقاله به بررسی و مقایسه‌ی دو ساعت هوشمند نسل جدید Apple Watch 7 و Samsung Galaxy Watch 4 خواهیم پرداخت تا مزایا و معایت احتمالی آن‌ها روشن شود.

قیمت و تاریخ عرضه

همچنان اطلاعات مشخصی در رابطه با قیمت و تاریخ عرضه‌ی نسل جدید ساعت‌های هوشمند شرکت اپل و سامسونگ در دسترس نیست؛ با این وجود می‌توانیم براساس تاریخچه‌ی عرضه‌ی محصولات مشابه از طرف این دو شرکت حدس و گمانه‌زنی‌هایی در رابطه با این موارد داشته باشیم.

ساعت هوشمند اپل واچ ۷ احتمالاً با برچسب قیمت اولیه‌ی ۳۹۹ دلاری معرفی خواهد شد، قیمتی که مشتریان اپل هم اکنون برای اپل واچ ۶ مجهز به فناوری GPS پرداخت می‌کنند. شرکت اپل معمولاً در ماه سپتامبر هر سال یک نسخه‌ی جدید از ساعت‌های هوشمند خود را معرفی می‌کند و ما انتظار داریم که امسال هم مانند سال‌های قبل از این رسم تبعیت کند. این ساعت هوشمند جدید ممکن است همزمان با رونمایی از نسل ۱۳ام گوشی‌های آیفون معرفی شده و یا یک رویداد کاملاً جداگانه داشته باشند.

ساعت هوشمند Apple Watch 7 و Samsung Galaxy Watch 4

از طرف دیگر با ساعت هوشمند سامسونگ گلکسی واچ ۴ سروکار داریم که احتمالاً آن هم با قیمت اولیه‌ی ۳۹۹ دلار و مشابه با برچسب قیمت ساعت هوشمند گلکسی واچ ۳ عرضه خواهد شد. شرکت سامسونگ در رابطه با رویکرد قیمت‌گذاری محصولات خود چندان مصمم نیست و این رقم ممکن است دستخوش تغییرات چشم‌گیر شود. از لحاظ تاریخ رونمایی و عرضه هم انتظار می‌رود که نسل جدید گلکسی واچ‌های شرکت سامسونگ در روزهای پایانی تابستان و طی یک رویداد ویژه به صورت رسمی معرفی شوند. شاید این رویداد همزمان با معرفی Samsung Galaxy Note 21 برگزار شود.

طراحی

طراحی ساعت‌های هوشمند اپل واچ تقریباً طی شش سال گذشته دست‌نخورده باقی مانده است، با این حال در سال جاری ممکن است با محصول جدیدی مواجه شویم که از نظر طراحی ظاهری تغییرات عمده در آن صورت گرفته است. تازه‌ترین تصاویر منتشر شده در رابطه با اپل واچ ۷ حاکی از آن است که این محصول جدید باز هم یک طراحی لبه‌ی تخت خواهد داشت که در رنگ‌های متفاوتی عرضه می‌گردد.

 درحالیکه در نسل ششم ساعت‌های هوشمند اپل شاهد معرفی دو رنگ قرمز و آبی نظامی بودیم، احتمال می‌رود که در نسل جدید ساعت‌های هوشمند اپل علاوه بر نقره‌ای استاندارد، طلایی و خاکستری گزینه‌های روشن‌تری نیز در اختیار کاربران قرار بگیرد.

از طرف دیگر انتظار می‌رود که ساعت هوشمند گلکسی واچ ۴ با ظاهری شبیه به ساعت‌های سنتی ساخته شود. هم نسل اول ساعت‌های هوشمند گلکسی واچ و هم نسل سوم یعنی Galaxy Watch 3 یک ترکیب متعادل بین مد و عملکرد بودند که با یک حاشیه‌ی چرخشی فیزیکی به کاربر اجازه می‌دادند در بین منوهای مختلف به پیمایش بپردازد. در حال حاضر هیچ اطلاعات یا تصاویری منتشر نشده است که نشانگر یک تغییر اساسی در رابطه با طراحی ظاهری نسل جدید ساعت‌های هوشمند شرکت سامسونگ باشد.ساعت هوشمند Apple Watch 7 و Samsung Galaxy Watch 4

با این حال جالب خواهد بود که نسل جدید ساعت‌های هوشمند Galaxy Watch 4 به همراه بندهای لوکس چرمی مانند Galaxy Watch 3 به بازار عرضه شوند. این درحالیست که انتظار می‌رود نسل جدید ساعت هوشمند شرکت اپل همچنان با بندهای سیلیکونی ورزشی عرضه شوند. البته در هر دو محصول امکان جایگزینی بندها وجود دارد.

ویژگی‌های جدید و نرم‌افزارها

برجسته‌ترین بروزرسانی ممکن برای هر دو محصول یعنی Apple Watch 7 و Galaxy Watch 4 می‌تواند بهره‌گیری از سنسور اندازه‌گیری قند خون باشد. برای جلب توجه‌ی افراد مبتلا به بیماری دیابت و یا افرادی که همواره به دنبال بررسی سطح سلامت جسمی خود هستند، ساعت‌های هوشمند جدید این دو شرکت می‌تواند ویژگی اندازه‌گیری قند خون از طریق روش‌های غیر تهاجمی را به ارمغان آورند.

ساعت هوشمند Apple Watch 7 و Samsung Galaxy Watch 4

گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌دهد ساعت هوشمند Apple Watch 7 روند نظارت و بررسی سطح قند خون را با استفاده از تماس پوستی انجام می‌دهد. در رابطه با بهره‌گیری این ویژگی در ساعت‌های هوشمند Galaxy Watch 4 اطمینان کم‌تری وجود دارد زیرا گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌دهد سنسور اندازه‌گیری قند خون در این محصول موجود نیست، درحالیکه گزارشات دیگری خلاف این موضوع را مطرح می‌کنند.

سایر بروزرسانی‌های احتمالی مربوط به این دو محصول هوشمند احتمالاً به بروزرسانی‌های نرم‌افزاری محدود خواهد بود. ساعت‌های Apple Watch 7 به صورت پیش‌فرض به نسخه‌ی هشتم سیستم عامل watchOS مجهز خواهند بود. در رابطه با تغییرات نرم‌افزاری و بروزرسانی‌های انجام شده در این سیستم عامل جدید هم اطلاعات چندانی منتشر نشده است.

در همین حال، Galaxy Watch 4 اولین ساعت هوشمند ورزشی مجهز به سیستم عامل Wear OS شرکت گوگل خواهد بود که ترکیبی از سیستم‌عامل قدیمی تایزن(Tizen) شرکت سامسونگ با سیستم عامل گوگل و اضافه شدن برخی ویژگی ردیابی تناسب اندام فیت‌بیت است. اگر سیستم عامل Wear OS واقعاً بتواند ترکیبی از بهترین گزینه‌های موجود در سیستم‌عامل‌های فوق‌الذکر را ارائه دهد و به وعده‌های خود در رابطه با گسترش ابزارهای توسعه‌دهنده عمل کند، می‌تواند متقاعد کننده‌ترین رقیب اپل واچ تا به امروز باشد. 

عمر باتری

نسل جدید سیستم عامل Wear از نظر نرم‌افزاری با پیشرفت‌های چشم‌گیری مواجه شده که می‌توانند عمر باتری نسل جدید ساعت‌های هوشمند گلکسی را هم افزایش دهند. طبق آزمایش‌های صورت گرفته، ساعت هوشمند Galaxy Watch 3 با صفحه‌ی نمایش همیشه روشن و استفاده‌ی عادی از ویژگی‌های ردیابی تناسب اندام می‌تواند کمی بیش از یک روز فعالیت مستمر را به کاربران ارائه کند. این درحالیست که مچ‌بندهای هوشمند Fitbit Sense می‌توانند بدون نیاز به شارژ مجدد بالغ بر ۶ روز فعالیت مداوم داشته باشند. بنابراین نسل جدید ساعت‌های هوشمند Galaxy Watch 4 باید از لحاظ عملکرد باتری نسبت به محصولات پیشین بهبود چشم‌گیر داشته باشند. اولین ساعت هوشمند شرکت سامسونگ چیزی بین ۴ تا ۵ روز فعالیت مستمر بدون نیاز به شارژ مجدد را ارائه می‌کرد.

از طرف دیگر ساعت‌های هوشمند شرکت اپل معمولاً ۱۸ تا ۲۴ ساعت فعالیت مستمر بدون نیاز با شارژ مجدد را ارائه می‌کنند، با این حال از محصولی که بتواند حداقل چند روز بیشتر دوام آورد، استقبال خواهد شد. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در رابطه با افزایش طول عمر باتری‌های ساعت هوشمند اپل موجود نیست.

چشم‌انداز

طی ماه‌های آینده و همزمان با معرفی Apple Watch 7 و Samsung Galaxy Watch 4 بدون شک یک برنده‌ی مشخص خواهیم داشت. معمولاً ساعت‌های هوشمند شرکت اپل بهترین انتخاب برای طرفداران آیفون هستند، درحالیکه کاربران اندروید همواره در انتظار نسل جدید ساعت‌های هوشمند گلکسی واچ خواهند بود. با این حال، اکنون که شرکت سامسونگ با گوگل همکاری کرده است، ممکن است شاهد تغییراتی در این زمینه باشیم.